Sarkadi Sándor: Hegyen völgyön mély a hó
Sarkadi Sándor: Hegyen völgyön mély a hó című versét ajánlom, amivel kicsit siettethetjük a nagyszakállú télapót.
Sarkadi Sándor: Hegyen völgyön mély a hó
Hegyen völgyön mély a hó –
Lassan lépked Télapó.
Ősz szakállán dér rezeg,
Messziföldről érkezett.
Kampós botja imbolyog –
Puttonyába’ mit hozott?
Mindenféle földi jót:
Dundi diót mogyorót.
Lassan lépked, mély a hó –
Siess jobban télapó!
További olvasnivalók a télapóról
Már az ovisok új fújják, ha december 6, akkor jön a mikulás vagy a télapó. A mikulás ajándékozás szokása Szent Miklós nevéhez kötődik. Az Ő tisztelete a bizánci, majd a kopt egyházban terjedt el a VI. században, majd a római katolikus egyház is átvette. December 6-át, a szent püspök temetésének napját a 9. századtól ünnepeljük.
„Régen tudom már, hogy a boldogság nem a fényes cipőkben és nem a rámás csizmákban lakozik.” ezekkel a bölcs szavakkal zárja Fekete István: Mikulás című írását. Érdemes az egész történetet elolvasni.
Zelk Zoltán: Télapó és hóember című, aranyos versét ajánlom figyelmedbe. Zelk Zoltán (Érmihályfalva, 1906. december 18. – Budapest, 1981. április 23.) Baumgarten-, József Attila- és Kossuth-díjas magyar költő, prózaíró.
Minden gyerek jól tudja, hogy december 5-én ki kell rakni a tisztára suvickolt csizmát az ablakba, hogy az éj leple alatt mikulás telepakolja mindenféle földi jóval. De nem mindig ilyen idilli a helyzet. Megesik, hogy a mikulás vagy a télapó előtt produkálni kell magukat a csöppségeknek ahhoz, hogy a finomságokkal teli mikuláscsomagokat megkaphassák. Egyszerű, könnyen megtanulható mikulás versek sorát hoztam.
Rovaniemi, az északi sarkkörön fekvő finn város a mikulás otthona. Jó pár éve már, hogy július közepén ellátogattam hozzá. Igazán feledhetetlen látogatás volt, a napsütés és a hó hiánya semmit sem vont le a varázslat értékéből.