Kányádi Sándor: Téli fák

Kányádi Sándor: Téli fák című versében az erdő örökzöld katonáit, a minden időjárási körülménnyel bőszen dacoló, a vadaknak menedéket nyújtó fenyőfákat dicséri.

két fenyőtoboz egy ágon

Kányádi Sándor: Téli fák

Elhullatta leveleit
kertek, erdők minden fája,
Szélnek, télnek vad szigorát
egyedül a fenyő állja.

Egyedül a fenyőerdő
nem hódol meg hónak, fagynak:
zöldell akkor is, ha a nap
sugarai meghervadnak.

Fölfogja a hulló havat,
a szeleket megakasztja.
Sátra alatt menedéket
lel az erdő minden vadja.

Hunyorgó nap, pislogó ég
gyújt az ágakon gyertyákat.
Szarvas, farkas s a szelíd őz
mind egy-egy szép téli fát kap.

További olvasnivalók a fenyőkről

Juhász Gyula: Áldás a fenyőkre című rövidke verséhez újabb verseket is hoztam az örökzöld fenyőkről, hamár hamarosan sok otthonban fontos fellépők lesznek. Karácsonyi díszekkel megrakodva, csillagszóróktól ragyogva melegítik fel a szíveket.

A karácsony elképzelhetetlen karácsonyfa nélkül. Lehet vágott, cserepes vagy műfenyő, megvehetjük, kiültethetjük, bérelhetjük, visszavihetjük. Egy biztos: nem hagyhatjuk ki a számításból, ha a boldog gyermekkor ünnepeinek varázsát szeretnénk gyermekeinknek, unokáinknak, szeretteinknek átadni. De milyen legyen? Élőfenyő vagy műfenyő?

Napjainkban természetesnek vesszük, hogy karácsony közeledtével szerte a világon állítanak karácsonyfát. Bár már az ókorban is tisztelték az örökzöldeket és használtak fenyőt dekorációs céllal, a karácsonyi fenyőfa állítás története jóval későbbre eredeztethető. A hosszú évek alatt a karácsonyfa díszek is jelentős átalakuláson estek át.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük