Beköszöntött a kínai holdújév – elkezdődött a Nyúl éve
2023. január 22-én beköszöntött a holdújév Kínában és ezzel kezdetét vette a Nyúl éve. A Nyúl a leköszönő Tigrist követte és egészen 2024. február 9-ig tart uralma. A holdújév kezdetét több mint egymilliárd ember ünnepelte a Kínától Dél-Koreán át Malajziáig.
A kínia újév dátumát a kínai holdnaptár határozza meg, amely a hold és a nap ciklusán alapszik. Általában 21–51 nappal eltér a nemzetközileg használt Gergely-naptártól.
A kínai holdújév bekösztekor Kínában a tizenöt napos ünnepséget rendeznek, amit tavaszi fesztiválnak is neveznek, és ez az év legfontosabb ünnepe. Az eseményt Tajvanon, Mongóliában, Vietnamban és Délkelet-Ázsia számos országában – például Indonéziában, Malajziában, Mianmarban, a Fülöp-szigeteken, Szingapúrban és Thaiföldön is megünneplik.
A kínai horosztkóp 12 állatövi jegye adja az egyes évek nevét.
2023 a Nyúl éve
A nyúl a negyedik az összes állatövi jegy közül, amely az alábbi években uralkodik:
- 1951,
- 1963,
- 1975,
- 1987,
- 1999,
- 2011,
- 2023,
- 2035.
A kínaiak úgy tartják, hogy az egyes ember kilátásait az év és az élet során az „öt elem”: a fa, a tűz, a föld, a fém és a víz is befolyásolja.
Az öt elem közül a Nyúl a földhöz tartozik. A jin-jang együttállásban pedig a jin (nőies, passzív) jellemzi a nyulat. A kínai kultúrában a nyulak képviselik a holdat, egyesek szerint azért, mert a hold árnyékai megnyúlnak és ez a nyúlra emlékeztet. Mások szerint a nyúl egyszerű, tiszta tulajdonságai miatt a hold megfelelője.
A holdújév ünneplése a világ népességének egynegyede számára az év legnagyobb eseménye. Kína mellett Kelet-Ázsia más országaiban és szerte a világon megtartják, ahol kínai közösség él. Hatalmas ünneplés mikéntjéről az alábbiakban olvashatsz.