Megkezdődött a Mohácsi busójárás – videó
A mohácsi busójárás egyedülálló farsangi hagyomány Magyarországon, amely minden évben tánccal, zenével és maskarás mulatsággal űzi el a telet. Az UNESCO szellemi kulturális örökség részeként a mohácsi busójárás nemcsak látványos esemény, hanem mélyen gyökerező néphagyomány is. A hatnapos téltemető mulatság már a farsangfarka előtti csütörtökön megkezdődik.

A busójárás eredete és hagyománya
A hagyomány gyökerei a 17-18. századra nyúlnak vissza, amikor a török uralom alatt élő sokácok (horvát ajkú népcsoport) menedéket kerestek a Mohács környéki mocsarakban. A legenda szerint egy öregember azt tanácsolta nekik, hogy ijesztő maskarákban, kereplőkkel felfegyverkezve riasszák el a megszállókat. A történet szerint a terv sikerrel járt, és a törökök elmenekültek a rémisztő látvány elől.
A busók ijesztő fából faragott maszkot viselnek, melyet gyakran birkabundával egészítenek ki. A maszkokat hagyományosan helyi mesteremberek készítik, egyedi faragással és festéssel. A busók kezében ott a kereplő, a kolomp vagy egy nagy fa buzogány, amivel zajt csapnak, hogy elűzzék a telet és a gonosz szellemeket.
A hatnapos vigadozás csúcseseménye vasárnap zajlik, amikor a busók csónakon átkelnek a Dunán, majd csatlakoznak a városközpontban zajló mulatsághoz. A felvonulás, a maskarás táncok és a hatalmas máglyaégetés mind a tél elűzését és a tavasz üdvözletét jelzik.
Napjainkban a mohácsi busójárás nemcsak a helyiek, hanem turisták ezreit is vonzza minden évben. A rendezvényt színes kirakodóvásárok, hagyományőrző előadások és különféle gasztronómiai élmények gazdagítják.
A busójárás egyszerre élő hagyomány, közösségi ünnep és egy felejthetetlen kulturális élmény, amely generációk óta él tovább, hirdetve a tél végét és az új kezdetet.