Ezekben a szakmákban a legboldogabbak az emberek

Ideális esetben a munkánk egyben a hobbink is, és nem érezzük tehernek a mindennapi teendőket. A munkánkkal való elégedettség mértékének mérésére megalkották a karrier-boldogság indexet, amely segíthet megérteni, hogy mennyire vagy elégedett a munkáddal és hogyan tudod ezt az elégedettséget növelni. Az angol tudósok széleskörűen vizsgálták a karrier-boldogság index alakulását az egyes szkmákban és nem meglepő módon arra jutottak, hogy a szakértelmen alapuló munkát végzők, azon belül is a munkájukat a természet közelében végzők boldogabbak az átlagnál.

Mi az, mit mutat és miért fontos a karrier-boldogság index?

A karrier-boldogság index (Career Happiness Index) egy olyan mutató, amely a munkavállalók elégedettségét, motivációját és általános jólétét méri a munkahelyi környezetben. Ahhoz, hogy sikeresek és boldogok legyünk, a munkahelyi elégedettségünk és mentális jóllétünk rendkívül fontos szerepet játszik. Ebben a blogban a karrier-boldogság index jelentőségét, és azt, hogy hogyan lehet bemutatni a sikert, hogy elégedettek legyenek sikeresek legyünk mind a munkában, mind a magánéletben.

A karrier-boldogság index egy átfogó mérőszám, amely több tényezőt vesz figyelembe:

  • Munkakörnyezet: a fizikai és érzelmi környezet, a dolgozók dolgoznak. Ez magában foglalja a munkatársakkal való kapcsolatot, a vezető való kommunikáció minőségét, és a munkahelyi kultúrát.
  • Munka és magánélet egyensúlya: az a képesség, hogy a munkahelyi feladatokat és a személyes életet egyensúlyban tartsuk.
  • Elégedettség a feladatokkal: a dolgozók motivációját és érdeklődését az általuk végzett munka iránt.
  • Növekedési lehetőségek: a fejlődés, előléptetés és készségfejlesztés lehetőségei, amelyek lehetővé teszik a hosszú távú karrier elégedettségét.

A munkahelyi boldogság nem csupán az egyéni elégedettséget és motivációt növeli, hanem közvetlen hatással van a produktivitásra, a munkahelyi légkörre és a munkahelyi megtartási arányra is. Kutatások szerint a boldogabb alkalmazottak produktívabbak, kevesebbszer hiányoznak, és hosszabb ideig maradnak ugyanazon a munkahelyen. Az elégedett munkavállalók kreatívabbak, figyelmek, és könnyebben együttműködni másokkal, ami az egész szervezet számára előnyösekkel.

A karrier-boldogság index a modern munkahelyek egyik fontos mérőszáma, amely nemcsak a munkavállalók elégedettségét, hanem az egész vállalat sikerét is érinti. Az egyéni és a vállalati szintű fejlesztések, mint például az egészséges munkakultúra kialakítása, az elismerés, a karrierfejlesztési lehetőségek és a mentális egészség támogatása, mind a karrier-boldogság növeléséhez.

Milyen tényezők hatnak a karrier-boldogságra?

  • Munkakultúra és vezetés: egy támogató és inkluzív munkakörnyezet, ahol a dolgozók megbecsülést kapnak, pozitívan hat a boldogságra. A vezetőség szerepe ebben kiemelt, hiszen ők szabják meg a munkahelyi kultúrát és értékeket.
  • Elismerés és visszajelzés: a rendszeres visszajelzés és elismerés növeli az alkalmazottak önbizalmát és motivációját.
  • Karrierfejlődés lehetősége: a tanulási és fejlődési lehetőségek növelik a dolgozók elégedettségét és elkötelezettségét.
  • Munka-magánélet egyensúlya: a túlhajszolt munkavállalók gyorsabban kiéghetnek, így a munkáltatóknak törekedniük kell az egyensúly megtartására.
  • Fizetés és juttatások: bár a fizetés nem az egyetlen boldogságot befolyásoló tényező, az elégedettséghez nagyban hozzájárul, ha a dolgozó igazságosnak érzi a kapott kompenzációt.

A karrier-boldogság fontos, mert hatással van az általános életminőségedre. Egy boldog és elégedett munkavállaló hatékonyabb, kreatívabb és motiváltabb. Emellett a jóllét érzése hozzájárul a mentális és fizikai egészséghez is.

Karrier-boldogság index rangsor a City&Guilds felmérése alapján

A City&Guilds, egy angol szakoktatással foglalkozó szervezet hozta nyílvánosságra 2.200 fő körében végzett átfogó felmérésének eredményét. Azt vizsgálták, milyen tényezőktől függ, hogy egy dolgozó jól érzi-e magát a munkahelyén.

A felmérés azt mutatta, hogy a kétkezi szakmák művelői boldogabbak voltak munkájukban, mint az egyetemi végzettséggel rendelkező irodai dolgozók. A vizsgált szakmák közül a kertészek és a virágkötők bizonyultak a legboldogabbnak, a legboldogtalanabbak pedig a bankárok, az informatikusok és a HR-esek voltak a munkahelyükön. A fizikai munkát végzők gyakrabban mondták azt, hogy büszkék a munkájukra.

1. Kertész, virágárus (89 százalék)
2. Fodrász (79 százalék)
3 .Vízvezetékszerelő (76 százalék)
4. Marketing, PR-szakember (75 százalék)
5. Kutató (69 százalék)
6. Vendéglátóipari alkalmazott (67 százalék)
7. Építőipari szakmunkás (66 százalék)
8. Orvos, fogorvos (65 százalék)
9. Jogász (64 százalék)
10. Ápolónő (62 százalék)
11. Építész (62 százalék)
12. Gyermekgondozó, ifjúsági munkás (60 százalék)
13. Tanár (59 százalék)
14. Könyvelő (58 százalék)
15. Autószerelő (57 százalék)
16. Villanyszerelő (55 százalék)
17. Szállító (55 százalék)
18. HR szakember (48 százalék)
19. IT-, telekom specialista (48 százalék)
20. Banki alkalmazott (44 százalék)

Összességében elmondható, hogy azok a legboldogabbak, akik szakértelmen alapuló munkát végeznek (kertészek, fodrászok, vízvezetékszerelők). Azoknak okoz a legtöbb örömet a munka, akiknek specifikus készségeik vannak.

Hogy a lista mennyire állja meg a helyét Magyarországon, arról csak sejtéseim vannak. Napjainkban egyik szakmában sem egyszerű boldognak lenni vagy azt is mondhatnám boldogulni. Az ápolók, tanárok többsége biztosan hátrébb sorolná magát a rangsorban.

Hogyan növelhetjük a karrier-boldogság indexünket?

A saját karrier-boldogságunk bővítésére számos lehetőség áll rendelkezésre:

  • Ismerd meg magad: gondold végig, hogy mi az, ami igazán motivál és kielégít téged. Keress olyan munkát, amely megfelel az érdeklődésednek és a képességeidnek.
  • Önfejlesztés és új készségek tanulása: az új dolgok tanulása növeli az önbizalmat és a szakmai elégedettséget. Vedd igénybe a képzési lehetőségeket, és bővítsd a tudásodat.
  • Egyértelmű célkitűzések és elvárások: fontos, hogy legyen konkrét céljaink, és hogy a vezetőség is világos célokat állítson elénk. Tűzz ki magad elé reális és mérhető karriercélokat.
  • Mentális egészségmegőrzése: fontos, hogy figyeljünk a mentális egészségünkre, és szükség esetén kérjünk segítséget. Egyensúlyozz a munka és a magánélet között.
  • Kapcsolatépítés és hálózat: a jó kapcsolat a kollégákkal és a szakmai hálózatépítés hosszútávon javítja a karrierünk boldogságát. Ápolj jó kapcsolatokat a kollégáiddal és a vezetőiddel.

Ha szeretnéd növelni az elégedettséged, érdemes időt szánni arra, hogy megismerd magad, határozd meg a céljaidat és olyan munkát keress, amely megfelel az érdeklődésednek és a képességeidnek.

Azt tartja a mondás, olyan szakmát válassz, amit szeretsz, és akkor sosem kell dolgoznod. Ebben van némi igazság. Sokkal jobb a hobbinkból megélni, mint nem szeretem munkával tölteni a nap nagy részét. Az azonban biztos, hogy a sikert nem adják ingyen. Aki sikereket akar elérni a szakmájában, annak keményen meg kell küzdeni érte akár kétkezi, akár irodai munkát végez.

Viszont az is tény, hogy a növények, a virágok, a természetes környezet mindenkire pozitív hatással van. Javaslom a bankároknak, az informatikusoknak, és mindenkinek, aki boldogtalan a munkájában, hogy vegyék körbe magukat növényekkel. A zöld szín, a kellemes környezet önmagában is nyugtató hatású. A növényekkel barátságosabbá, emberközelibbé válnak az irodák és ezzel is javul a boldogság index is.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük