A tizennégy segítőszent
A tizennégy segítőszent (lat. Quatuordecim Auxiliatores, Quattuordecim Advocati, ném. Vierzehn Nothelfer) a Krisztus utáni első századok keresztény vértanúi. A hagyomány szerint ezek a szentek a haláluk előtt ígéretet kaptak Istentől, hogy a hozzájuk fordulókat nagy bajokban megsegíthetik. De kik ezek és miben segíthetnek?
Kik a segítőszentek?
A tizennégy segítőszent (lat. Quatuordecim Auxiliatores, Quattuordecim Advocati, ném. Vierzehn Nothelfer): az első századok keresztény vértanúi, akiket együtt hívnak segítségül. A hagyomány szerint ezek a szentek a haláluk előtt ígéretet kaptak Istentől, hogy a hozzájuk fordulókat nagy bajokban megsegíthetik.
A tizennégyes szám valószínűleg az apostolokra utal (a tizenkettő + Pál és Barnabás), akik közbenjárását együttesen is kérték.
Tiszteletük német nyelvterületeken és az azokkal szomszédos országokban, a középkorban, a XIII-XIV. században terjedt. A kremsi oltáron szerepelnek először, melyet 1294-ben Konrád passaui püspök említett. Tiszteletük és kultuszuk különösen az 1348-as pestis után virágzott.
Általában egy központi alak (Szűz Mária vagy egy helyi szent) körül ábrázolják őket. Első ábrázolásuk a 14. század első feléből a regensburgi domonkos templom freskóján maradt ránk. Híres németországi búcsújáró helyük Vierzehnheiligen (Frankenthal), templomát 1719-ben szentelték fel.
Magyarországon a 15. században tűnt föl a tiszteletük. Oltáruk készült 1483-ban Kassán, 1494-ben Csegöldön, 1509-ben Kelénpatakon. Oltárkép készült Liptószentmártonban, Lőcsén, Besztercebányán, Garamszentbenedeken. 1539-ben a budavári Szent Magdolna-templomban kápolnát készítettek nekik.
Tiszteletük a 16. században megszakadt, a 18. századi német bevándorlók azonban magukkal hozták. Ezután oltárt emeltek a segítőszenteknek például Győrszigetben, Győr-Újvárosban, Bodajkon, Nagytevelen és Siklóson. Kápolna készülz például Etyeken, Zsámbékon, Vörösváron, Soroksáron, Hajóson.
Ebben segít a tizennégy segítőszent
- Ákos: a halálfélelemben
- Borbála: az utolsó szentségek fölvételében,
- Balázs: torokbajokban,
- Cirjék: a pokoli kígyó incselkedései ellen,
- Dénes: lelkiismeret nyugtalanságában,
- Egyed: a gyónásban érzett álszégyen,
- Erazmus: altest fájdalmaiban,
- Euszták: a reménytelen helyzetekben,
- György: hit elleni kételyekben,
- Alexandriai Katalin: bűnbánók megtérését késleltető akadályok ellen,
- Kristóf: utak veszedelmeiben,
- Antiochiai Margit: a veszélyben forgó szülő asszonyok bajai,
- Pantaleon: minden betegségben,
- Vitus: szemérem elleni kísértésekben.
Helyenként Dénes helyett Miklós püspök, Erazmus helyett Lénárd, Euszták helyett Hubert, Pantaleon helyett Rókus, bármelyik helyett Libérius szerepelhet a segítőszentek között. Itáliában 15. segítőszentként Magnus, másutt György mellett Sebestyén és Mór, Pantaleon mellett Lukács, Kozma és Damján jelenik meg.