Havas Éva: Üzenet a dobogó tetejére – egy olimpiai bajnoknak

Már jó pár napja bekészítettem Havas Éva: Üzenet a dobogó tetejére című versét, hogy Párizsi olimpia első aranyérmének megszületése után megjelenítsem. Legnagyobb örömömre a hatodik versenynapon ez megtörtént. Most már ott a példa a többiek előtt. Jöhet a méltó folytatás! A vers mellé néhány érdekességet is hoztam a magyar olimpiai aranyérmekről.

Üzenet a dobogó tetejére

Havas Éva: Üzenet a dobogó tetejére – egy olimpiai bajnoknak

Nézem boldog arcod,
szemem könnyben úszik,
szívem dobbanása
himnuszt zeng nekem,
közben a képernyő
fénylő képeit lesem.

Sok izzadt küzdelem
mi repített idáig,
százezernyi óra

örök rejtelem
mitől, és mitől nem –
sikerül? vagy mégsem?

…de most örülhetsz

én örülök veled,
enyém e büszke érzés
mit okoztál nekem –
s tiéd a győzelem!

Érdekességek a magyar olimpiai aranyérmekkel kapcsolatban

  • Az első magyar olimpiai bajnok: Hajós Alfréd volt, aki az 1896-os athéni olimpián a 100 méteres és 1200 méteres gyorsúszást is megnyerte. Később építészként is jeleskedett, és az 1924-es párizsi olimpián művészeti versenyben is ezüstérmet szerzett.
  • A legeredményesebb magyar olimpikon: Gerevich Aladár kardvívó hét olimpiai aranyéremmel büszkélkedhet. 1932 és 1960 között minden olimpián győzött, és ötvenévesen, a római játékokon szerezte utolsó aranyérmét. Kozák Danuta kajakos pedig hat olimpiai aranyéremmel a legeredményesebb magyar női olimpikon.
  • Női olimpiai bajnokok: Az első magyar női olimpiai bajnok Elek Ilona tőrvívó volt, aki 1936-ban Berlinben diadalmaskodott, öt nappal megelőzve a szintén aranyérmes magasugró Csák Ibolyát..
  • Csapatsportokban is nagyszerűek vagyunk: A magyar vízilabda és a magyar vívás hagyományosan erős, számos olimpiai aranyérmet szereztek ezek a csapatok.
  • Fiatal tehetségek: Egerszegi Krisztina úszó 13 évesen lett olimpiai bajnok, ezzel ő a legfiatalabb magyar olimpiai bajnok.
  • A második világháború hatása: A háború miatt két olimpia maradt ki a sportolók életéből, így például Gerevich Aladár teljesítménye még értékesebb.
  • A legtöbb magyar olimpiai aranyérem: az 1952-es Helsinki olimpián nem kevesebb, mint 16 aranyérmet szereztünk.
  • A legkevesebb olimpiai aranyérem: a 2008-as Pekingi olimpián nem kevesebb, mint 14 napot kellett várni az első aranyérem megszületésére. Végül összesen csak három aranyérmet sikerült szereznie a magyar csapatnak.
  • A Párizsi olimpia előtt megszerzett érmek száma: 181 arany, 154 ezüst, 176 bronzérmet szereztek sportolóink.

Hajrá magyarok!

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük