Megkezdődött a Tokiói olimpia
2021. július 23-a érdekes nap, ezen a napon hivatalosan is megkezdődött a Tokio 2020-es olimpia. A Tokiói olimpia 2020-ban a Covid19 miatt elhalasztásra került, és még napokkal ezelőtt is kérdéses volt, hogy megrendezésre kerülhet-e. De legnagyobb örömömre magyar időszerint 16:14-kor hivatalosan is megnyitották az időben második Tokiói olimpiát és elindult a 16 napos versengés.
Tokiói olimpia
A Japán főváros, Tokió 1964-ben már rendezett egy olimpiát.
Isztambul, Madrid és Tokió versengett a 2020-as olimpia rendezési jogáért. A NOB 2013. szeptember 7-én, Buenos Airesben döntött a játékok helyszínéről. A japánok azóta készültek, hogy minden idők legzöldebb és legemlézetesebb világjátékokát rendeznek. Bár nem erre számítottak, de sok szempontból rendkívüli és emlékezetes lesz az biztos.
A 2021-ben megrendezett olimpia továbbra is Tokio 2020 nevet viseli, az egy éves halasztás ellenére nem változtatták meg azt. De nem ez az egyetlen dolog, ami miatt különleges az idei, sorrendben a XXXII. nyári olimpiai játékok.
Az olimpiát 2021. július 23. és augusztus 8. között rendezik meg üres lelátók előtt. A világjárvány miatt az idei évben nem lehetnek szurkolók a stadionokban, nem duzdíthatják jobb teljesítményre kedvenc sportolóikat. Speciális karantén szabályok vonatkoznak a sportolókra is, ami jelentősen megneheziti a felkészülést és a versenyzést is.
A sportolóknak versenyük előtt hat órával negatív tesztet kell szolgáltatniuk. Az eredményhirdetésnél a testi kontaktusok számának csökkentése érdekében tilos a kézfogás és az ölelkezés, az érmeket sportdiplomaták helyett maguk a versenyzők akasztják nyakukba. Az érmeket 6,2 millió eldobott mobiltelefonból és elektronikai eszközből visszanyert nemesfémből öntik, a dobogókat az óceánból kiemelt, újrahasznosított műanyagból készítik.
A sportolók kartonpapírból készült ágykereteken alszanak. Az olimpiai fáklya és a láng most első alkalommal, hidrogénnel fog működni. A fáklya anyagának mintegy 30 százaléka a megrongálódott fukusimai atomerőműből származó, újrahasznosított alumínium, formája a japánok által kedvelt sakura, azaz cseresznyevirág alakját idézi. A teljes áramellátást megújuló energiaforrások biztosítják, minden helyszínen LED-es világítást használnak.
Az olimpia kabalafigurája, Miraitova és paralimpiai „testvére”, Szomeiti.
Azt hiszem lesz még mit írni/beszélni erről a különleges olimpiáról.
Találtam egy kedves verset, amit Tokia Annamária 7. osztályos tanuló írt az olimpiáról.
Tokai Annamária: Az olimpia
Az ókori Hellász földjén
Nagyon sokat háborúztak.
De letették a fegyvereket,
Mikor a lángok meggyúltak.
Összegyűltek messzi földről
Nagy országok bajnokai,
Athén, Spárta sportolói és
Más városok harcosai.
Versenyeztek békességben,
Futottak, birkóztak, dobtak.
A legjobb versenyzők fejére
Olajfa koszorút raktak.
Sok év múlva Európában
Feltámadt ismét a gondolat.
Egy francia báró eszébe jutott:
Gyújtsuk meg újra a lángokat.
Azóta is négyévente
Rendeznek egy olimpiát,
Hol emberek milliói
Számolják a statisztikát.
Mert a kicsi Magyarország
A sportban már nagyhatalom
Annyi aranyérmet szerzett.
Mint egy egész birodalom.
Így üzenik sportolóink:
Emeljük hát fel a fejünk,
Nem vagyunk mi olyan kicsik,
Mint azt sokan mondják nekünk.
Mert békében a sport az úr
Hallgatnak a fegyverek,
És dicső győzteseink nevét
Versbe költik emberek.
Hajrá magyarok!