Balkezesek világnapja – augusztus 13. – A kreatív kezek ünnepe

Augusztus 13-án világszerte ünnepeljük a balkezeseket – azokat, akik a világ népességének körülbelül 10%-át alkotják, és akik a jobbkezes többségre szabott világban is megtalálják a saját kreatív útjukat. Ez a nap nemcsak a balkezesekről szól, hanem arról is, hogy felhívja a figyelmet a mindennapi kihívásaikra – és arra a különleges látásmódra, amellyel gazdagítják a világot.

kislány színes ujjakkal

Honnan ered a Balkezesek világnapja ünneplése?

A Balkezesek világnapját 1992-ben hirdette meg a Left-Handers Club (Balkezesek Klubja) az Egyesült Királyságban.

A cél az volt, hogy:

  • Tudatosítsák: a balkezesek a jobbkezes többséghez képest másképp élik meg a hétköznapokat.
  • Felhívják a figyelmet a kifejezetten balkezeseknek tervezett eszközök fontosságára (például olló, gitár, számítógépes egér).
  • Ünnepeljék a balkezességhez kötődő tehetséget és kreativitást.

Érdekességek a balkezességről

  • A világ lakosságának kb. 1/10-e balkezes.
  • Számos híres személy – Leonardo da Vinci, Marie Curie, Paul McCartney, Oprah Winfrey – balkezes volt vagy ma is az.
  • A balkezeseknél gyakrabban figyelhető meg kiemelkedő térlátás, művészi érzék és gyors alkalmazkodóképesség.
  • Egyes kutatások szerint nagyobb eséllyel válnak kétkezi munkában és sportban is kiemelkedővé, hiszen ellenfeleik sokszor nem szoktak hozzá a „balos” mozdulatokhoz.

Balkezesek világnapja ünneplése

  • Próbálj ki valamit bal kézzel – írás, fogmosás vagy akár egy teáskanál forgatása. Meglepő élmény lehet!
  • Ajándékozz balkezes eszközöket – ha ismersz balkezeseket, értékelni fogják a figyelmességet.
  • Ossz meg történeteket és tippeket – közösségi médiában használd a #BalkezesekVilágnapja hashtaget.
  • Ünnepeld a különbözőséget – beszélgess a gyerekekkel arról, hogy a „másság” nem hátrány, hanem erőforrás.

Egy üzenet minden balkezesnek

Kedves Balkezesek!
Ma a Ti napotok – köszönjük, hogy megtanítotok minket arra, hogy a világot többféle nézőpontból lehet látni és formálni. Ti vagytok a bizonyíték arra, hogy a „bal” nem mindig jelent rosszat – sőt, gyakran éppen a legjobb dolgok balról érkeznek.

Vicces tipp: Egy régi babona szerint a balkezesek szerencsét hoznak. Úgyhogy, ha ma balkezes emberrel találkozol – mosolyogj rá, mert lehet, hogy épp a szerencséd hozta az utadba!

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük