Élősködik, gyógyít és örök szerelmet ígér a fehér fagyöngy
Valamire való amerikai karácsonyi film nem létezhet fagyöngy dekoráció alatt elcsattant csók nélkül. A legszebb csókjelenetek fontos kelléke a varázserővel bíró, fagyöngyből összeállított zöld gömb, az alatta elcsattant csók örökké tartó szerelmet ígér. De mi is az a fagyöngy és hogy lett a szerelmesek kedvence a félparazita, fehér gyöngyökkel ékeskedő örökzöld? Most mindenre fény derül.
A fehér fagyöngy Észak-Ázsiában, Észak-Afrikában és Európában, így hazánkban is honos, félparazita, örökzöld. A gyógynövényként is ismert növény nem tévesztendő össze a tölgyfán termő sárga fakínnal, ami lombhullató és gyógyhatása sincs, hogy a mágikus erőről ne is beszéljek.
A fehér fagyöngy hazánkban leginkább alma, körte, nyárfákon, fűzfákon gömb alakban függ, de galagonya bokron is találkozhatunk vele. Magassága elérheti az egy métert, átmérője akár három méteres is lehet és akár 70 évig is elél. Levele keskeny, ovális, sárgászöld színű. A levél tövében és az ágak végén márciustól májusig nyílnak sárga színű virágai. Termése, a fehér, borsónyi nagyságú, ragadós bogyó november-december hónapban érik.
Az áttetsző színű gyöngyök nem fogyaszthatók, az emberre mérgezőek. A cinke és az énekes rigó szívesen csemegézik belőle. A bogyó közepén található nagy mag sem vízben, sem földben nem csírázik, csakis a fák ágain kel életre. Ragadós tulajdonsága miatt régen madárlépet, ragasztót készítettek belőle.
Fehér fagyöngy gyógyhatásai
Gyógyászati célokra a növény leveleit és ágvégeit hasznosítják. Hatóanyagai között érdemes megemlíteni a glikoproteineket, a viscotoxint, a flavonoidokat és a lektint. Tea, kapszula és tinktúra formában is. Kiváló gyógyír belső vérzések ellen és görcsoldóként is beválik. Erősíti a szívet, csökkenti a pulzusszámot, és az ingadozó vérnyomásra jó hatással van. Érelmeszesedés, illetve hormonproblémák esetén is hatékony, újabban pedig a rákgyógyításban figyeltek fel rá.
Örökzöld volta miatt számos kultúrában a tél szent növénye, a halhatatlanságot jelképezi. Átlátszó bogyói miatt a holdhoz, azaz a termékenységhez társítják. A pogány időkben a nőiesség jelképeként imádták, úgy tartották, hogy a férfias tölgyfánál keres oltalmat és táplálékot. A germánok úgy tartották, a harcosokat sebezhetetlenné teszi, a bölcső fölé helyezett fagyöngy pedig megvédi újszülötteket a gyermekeket kicserélő gonosz tündérektől. A kelták ritka előfordulása miatt igen nagyra értékelték, szent növényként tisztelték. Januárban az ágait aranyozott sarlóval vágták, hogy a rozsda ne vegyen el csodás hatásából. A fa alatt szűzlányok által tartott fehér vászonra hullottak a gyöngyök.
A fehér fagyöngy legendája, varázsereje
Karácsonyi dekorációkban való alkalmazását tartósságának és egy skandináv mondának köszönheti. Loke, a főgonosz rengeteg bosszúságot okozott az Isteneknek és többnyire ő került ki győztesként. Amikor Friggnek, a házasság istennőjének, és Odennak, minden istenek atyjának gyermeke született, jelzést kaptak, hogy valaki megpróbál majd az ifjú Balder életére törni. Az anya mindennél jobban féltette drága kincsét, így mindenkit és mindent felszólított gyermeke védelmére. Megígértette az alattvalókkal, hogy soha nem bántják majd az isteni utódot. Az ártalmatlannak tűnő fagyöngyről azonban megfeledkezett, ezt Loke azonnal kihasználta. Egy délután, az istenek unaloműzésként gerelyt dobáltak, úgy, hogy a sérthetetlen Balder volt a célpont. Amikor Hod került sorra, Loke egy fagyöngyből készített dárdát nyomott a kezébe. A varázserővel bíró dárda áthatolt Balder testén, és megölte őt. A szörnyű eset hírére a halhatatlanok úgy határoztak, Frigg azt tesz a növénnyel, amit szeretne. Miközben Frigg könnye ráhullott a növényre, valaki csókot lehelt arcára, s a könnyek apró, fehér golyókká váltak. A gyászoló Frigg azt kívánta, hogy a fagyöngy többé ne árthasson senkinek: aki alá áll, kapjon lehetőséget a szeretetre és a megbocsátásra.
A legenda meghódította Amerikát is és a fagyöngy ma már világszerte a karácsonyi dekorációk fontos kelléke. Angolszász hagyományok szerint a fagyöngy alatt összetalálkozó embereknek meg kell csókolniuk egymást. A fagyöngy alatt elcsattant csók örök boldogságot ígér.
Fagyöngy, mint dekoráció
A mágikus erejű fagyöngy gömbhöz először is vonj be egy hungarocell gömböt mohával, majd erre dróttal vagy ragasztóval erősítsd fel a kisebb darabra vágott növényi részeket.
A fagyöngyág néhány fenyőággal kiegészítve akár ajtódíszként is szolgálhat, de egyszerűen csokorba kötve is igen dekoratív.
Feldíszített befőttes üvegbe rakva és karácsonyi ajándékként átadva visszautasíthatatlan “felhívás a keringőre”.
A karácsonyi asztalon is visszaköszönhet a fagyöngy, például az örökélet szimbólumával, a borostyánnal összekötve szalvéta gyűrű készülhet belőle.