Olimpiai kabalák üzenete – több mint egy figura

Az olimpiai kabalák az elmúlt évtizedekben az olimpiai játékok szerves részévé váltak. Ezek a vidám, gyakran állati formájú karakterek az adott ország kultúráját, történelmét és az olimpiai eszméket hivatottak megjeleníteni. Az olimpia kabalák történetét és üzenetét vettem sorba a mostani bejegyzésben.

pekingi olimpia kabalák

Olimpiai kabalák az ötkarikás játékok népszerűsítéséért

Napjainkban természetes, hogy minden olimpiának van egy vagy több kabalafigurája, de ez nem mindig volt így az újkori olimpiát történetében sem. Mindig kiváncsian várom milyen új figurával rukkolnak elő a szervezők, mennyire lesz aranyos, szerethető az új olimpiai szimbólum.

A kabalák feladata, hogy az olimpiai játékokat közelebb hozzák a gyerekekhez és a fiatalokhoz, és hogy az eseményekhez pozitív érzelmeket társítsanak. Emellett az adott ország kultúráját és történelmét is népszerűsítik. A kabalafugurák a legkülönbözőbb ajándéktárgyakon mosolyognak ránk. Bögréken, tollakon, ceruzákon, fénykép albumokon, egéralátéteken, noteszeken, sapkákon, párnákon és egyéb tárgyakon csábítanak vásárlásra.

Érdekességek az olimpia kabalák létrejöttéről

  • Kiválasztás: A kabalák kiválasztása gyakran egy országos pályázat keretében történik. A zsűri azokat a terveket választja ki, amelyek a legjobban kifejezik az adott ország kultúráját és az olimpiai eszmét.
  • Sokféleség: A kabalák rendkívül sokfélék lehetnek: állatok, stilizált figurák, sőt, még tárgyak is. A fontos, hogy emlékezetesek legyenek és könnyen azonosíthatóak.
  • Népszerűség: Néhány kabala, mint például Misa mackó (Moszkva ’80) vagy a sydney-i olimpián szereplő három kabala (Olly, Syd és Millie) világszerte ismertté vált.
  • Paralimpiai kabalák: Az 1980-as évek óta a paralimpiai játékoknak is vannak saját kabalái, amelyek gyakran az olimpiai kabalák párjaként jelennek meg.

Olimpiai kabalák története

Bár már az 1932-es Los Angeles-i olimpián is volt egy nem hivatalos kabala (Smoky, a fekete skót terrier), az első hivatalos olimpiai kabala. 1968-ban Mexikóban egy mexikói vörös jaguárnak örülhettek a rajongók. Ez még nem jutott el sok emberhez, így nem lett igazán ismert.

Aztán jött, látott és győzött Waldi, a bajor tacskó 1972-ben, Münchenben. Waldi óta szinte minden olimpián volt kabalafigura, és ezek a karakterek egyre népszerűbbek lettek. A kabalák nemcsak a játékok alatt, hanem az azt megelőző években is reklámozták az eseményt.

Nekem is sikerült már pár kabalafigurát begyűjtenem. Jó érzés évek múlva rájuk nézni és visszaemlékezni az eseményekre.

1980, Moszkva – Misa a szupersztár

Az első igazi olimpiai kabalasztár a moszkvai Misa volt 1980-ban. Annyira népszerű volt, hogy amikor egy év múlva Moszkvában jártam, már nem lehetett kapni.

Az 1980-ban, Moszkvában (akkor még Szovjetunió ) rendezett XXII. Nyári olimpiai játékokon csupán 81 nemzet sportolói vettek részt, 65 ország versenyzői távol maradtak az olimpiától. Az Egyesült Államok nyomására több nyugati állam is bojkottálta az olimpiát a Szovjetunió Afganisztáni bevonulása miatt.

A következő olimpiát 1984-ben Los Angeles rendezhette meg. Válaszul a moszkvai bojkottra, a szocialista tömbbe tartozó, és a velük szoros gazdasági kapcsolatban lévő országok sportolói nem vehettek részt a játékokon. A sorból egyedül Románia lógott ki. A szovjet nyomás ellenére a román sportolók elutazhattak a versenyekre. Mi magyarok nem voltunk ott. A Moszkvaihoz képest jóval népesebb volt az olimpia, közel hétezer sportoló küzdött a játékokon 140 nemzetet képviselve. Az olimpia jelképe Sam, a fehérfejű rétisas volt.

Szöulban, 1988-ban Hodori hódított. Ő nem egy eredeti hivatalos darab, de azért jól nézni ki a kókuszpálmán csücsülve. Ez az olimpia volt az első, amikor szabadságot vettem ki az olimpia miatt. Már dolgoztam, elutaztunk a szüleinkhez a tesómmal és a megtakarított pénzünkből vettünk egy színes Tv-t a szüleinknek, így azon követhettük az ötkarikás eseményeket.

Barcelonában 1992-ben Cobival, a kutyussal együtt szurkolhattunk, sajnos csak a tv előtt ülve. Ekkor döntöttem el, hogy nekem Ez a kabala egy eredeti példány, a Tesóm kapta ajándékba.

Atlantában, 1996-ban Izzy, a madár tűnt fel. Erről az olimpiáról csak egy azóta már megfakult sapkám van.

2000, Sydney

Sydneyben teljesült életem egyik legnagyobb álma és eljutottam az olimpiára. Természetesen csak szurkólóként, de számomra ez mindent jelentett.

Sydney-ben 2000-ben  már nem csak egy, hanem egyesen 3 kedvenc is volt. Olly a kookaburra, Syd a kacsacsőrű emlős és Mille, a hangyász népszerűsítette az olimpiai játékokat.

Sydneyben lett volna lehetőségem személyesen is megvásárolni a kis figurákat, de valahogy nem tetszettek igazán plüss formában. Ezért inkább egy fotóalbumot vettem, amiben a belépőjegyeket, és a versenyeken készített fényképeket tárolom.

2004, Athén

2004-ben Athénba Athena és Phevos csábították a szurkolókat. Az athéni olimpián nem voltam, de kabaláim vannak, amiket 2003-ban Cipruson a repülőtéren szereztem be egy hivatalos olimpiai shopból.

2008, Peking

Pekingben, 2008-ban már egyenesen 5 kabalafigura, gyüjtőnéven Fuwa hívogatott a játékokra, melyeket az olimpiai ötkarika ihletett, a béke és barátság üzenetét, valamint Kína jókívánságait hordozták. Mindegyik bábu rímelő, két szótagból álló nevet kapott, Kínában hagyományosan így becézik a gyermekeket. Beibei a hal, Jingjing a panda, Huanhuan az olimpiai láng, Yingying a tibeti antilop és Nini a fecske. Neveiket sorba állítva – Bei Jing Huan Ying Ni –  “Üdvözlünk Pekingben!” 

A Fuwa fő küldetése a világ békében történő egyesítése az olimpiai eszmék által. Ennek jegyében lett a Pekingi Olimpia jelmondata “One World, One Dream” (egyetlen világ, egyetlen álom).

A pekingi volt a második olimpia, ahol a helyszínen szurkolhattam olimpikonjainknak. Több kabalafigurás tárgyat is vásároltam és hoztam ajándékba. Saját gyűjteményemet pedig egy Jingjing, a panda gyarapítja.

Jingjing megnevettet minden gyermeket, így a boldogság áldását terjeszti útja során. A panda Kína nemzeti kincse, védett állatfaj, és egyszerűen mindenki kedveli. Jingjing fejdísze lótuszból készült, melyet a Song dinsztia (960-1234) porcelánfestései alapján készítettek. A lótusz a dús erdőket, valamint az ember és a természet harmóniáját szimbolizálja. Jingjing jelképezi az emberek azon vágyát, hogy megóvják a természet ajándékait, és megőrizzék azokat a következő generációk számára is. Jingjing bájosan naív, játékos és optimista. Született atléta, az Olimpia fekete karikájának megszemélyesítője.

A Fuwák aranyosan szórakoztatták a közönséget a mérkőzések szüneteiben. Volt, hogy egyenként.

pekingi olimpia

2012, London

A 2012-es londoni játékokon Wenlock és Mandeville nem csak a játákokat hivatottak népszerűsíteni, egyéb üzenetet is hordoznak. A szervezők a kabalákkal a fenntartható fejlődés és újrahasznosítás fontosságára is fel kívánják hívni az emberek figyelmét.

A Wenlock név nem véletlenül. A névadó kisváros Much Wenlock, ahol Dr. William Penny Brookes orvos 1850-ben megszervezte a szülőővárosa első sportfesztiválját. Itt a munkások, a gazdálkodó földművese, a kereskedők és az arisztokraták is egyenlő esélyekkel indulhattak.

Much Wenlock városában máig minden évben megrendezik a helyi olimpiai játékokat. A turisták az úgynevezett olimpiai sétautat is végigjárhatják, és a gyerekek egy rejtvényes kihíváson is részt vehetnek.

2016, Rio de Janeiro

Vinicius és Tom lett a neve a 2016-os Rio de Janeiró-i olimpia és paralimpia kabalafiguráinak.

olimpia jelképe egy sárga macskára emlékeztet, míg a két héttel később sorra kerülő paralimpia figurája egy kék-zöld, falevél-frizurás teremtmény.

Riói olimpia kabalafigurái
Fotó: Reuters

2020, Tokió

A kék színű futurisztikus figura Tanigucsi Rio munkája. A pályázatok közül 200 000 japán általános iskolai osztály szavazata alapján választották ki a győztest. A kabala a Miraitova nevet kapta, amely a japán mirai (jövő) és tova (örökkévalóság) szavakból ered.

Tókiói olimpiai kabalák
Forrás: The Yomiuri Shimbun/Yomiuri/Kaname Muto

2024, Párizsi olimpiai kabalák

Az olimpiai kabalák neve Phryge és Phrygette, és nem állatok. A „Frígek”-nek nevezett alakokat füles frígiai sapkáról mintázták, melyek nyomán – a köztársaság és a szabadság szimbólummá válva – a nagy francia forradalom idején terjedt el a vörös jakobinus sapka. A „piros ruhás” két alak szeme – egyértelműen utalva Franciaországra – trikolor kokárda.

párizsi olimpiai kabalák
Forrás: MTI/EPA/Mohamed Badra

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük