Edith Stein imája és egyéb gondolatai

Edith Stein, más néven Szent Keresztről nevezett Terézia Benedikta, a 20. század egyik leginspirálóbb és legtragikusabb sorsú alakja, Európa társvédőszentje és a holokauszt áldozatainak védőszentje. Az életútja, amely a zsidó származástól a filozófiai kutatásokon és a hitre térésen át a vértanúságig vezetett, az emberi hit és elkötelezettség csodálatos példája. Edith Stein élete és írásai ma is inspirációként szolgálnak mindazok számára, akik a hit, a tudomány és az emberi méltóság kérdéseiben keresnek választ.

Edith Stein

Edith Stein élete: A hit, a tudomány és az önfeláldozás története

Edith Stein 1891. október 12-én született Breslauban (ma Wrocław, Lengyelország) egy mélyen vallásos zsidó család legfiatalabb gyermekeként. Már fiatalon kiemelkedő intellektussal és kíváncsisággal tűnt ki. Az iskolában kitűnő eredményeket ért el, és később a filozófia, különösen a fenomenológia terén szerzett hírnevet. Edmund Husserl tanítványaként a tudományos világ egyik legígéretesebb alakja lett.

Bár fiatalkorában ateistává vált, de már fiatal korától kezdve érdeklődött a filozófia iránt, folyamatosan kereste a választ a lét nagy kérdéseire. 1911-ben beiratkozott a Breslaui Egyetemre, ahol filozófiát és pszichológiát tanult. 1916-ban diplomát szerzett, majd a Freiburgi Egyetemen folytatta tanulmányait.

1918-ban Edith találkozott Edmund Husserl filozófussal, aki nagy hatással volt rá. Husserl fenomenológiája, amely a tudat közvetlen tapasztalatára összpontosít, mélyen lenyűgözte. 1921-ben doktorált filozófiából, disszertációjának témája a fenomenológia volt.

Életének döntő fordulata 1921-ben következett be, amikor egy barátja könyvtárában elolvasta Avilai Szent Teréz önéletrajzát. Ezzel kezdődött mély kapcsolatba kerülése a kereszténységgel. 1922-ben katolizált, majd életét a hit és a filozófiai munka szolgálatába állította.

1933-ban, amikor Hitler hatalomra került, Edith felismerte, hogy zsidó származása miatt veszélyben van. Ugyanebben az évben belépett a karmelita rendbe, és felvette a Szent Keresztről nevezett Terézia Benedikta nevet. Ám a náci üldöztetés elől sem tudott megmenekülni. A rendháza védelmében először Hollandiába menekült, de 1942-ben a német megszállás alatt elfogták.

1942 augusztusában Auschwitzba deportálták, ahol a haláltábor számos áldozata közt ő is életét vesztette. Halál nemcsak az emberi kegyetlenség, hanem a hit és a szeretet győzelmének is jelképe lett.

II. János Pál pápa 1987-ben boldoggá, 1998-ban pedig szentté avatta.

Edith Stein idézetek

„Létezik egy olyan hívás, amely arra ösztönöz, hogy Krisztussal szenvedjünk, és ezért együttműködjünk vele a megváltás művében. Ha az Úrral egyesülten élünk, tagjai vagyunk Krisztus titokzatos Testének: Krisztus tagjaiban tovább folytatja életét s szenved bennük: az Úrral egyesülten viselt szenvedés az Ő szenvedése, bekapcsolódik a megváltás nagy művébe, és ezért termékeny. Ez az az alapelv, amelyre valamennyi szerzetesrend, különösképpen pedig a Kármel élete épül: a szabadon vállalt és örvendező szenvedés által közbenjárni a bűnösökért, és együttműködni az emberiség megváltásában.”

„Mosolyognom kell azon a kérdésen, hogy mennyire szoktam már meg a magányt. Életem során többnyire sokkal magányosabb voltam, mint itt (a Kármelben). Nem hiányzik semmi abból, ami odakint van, s megvan mindenem, ami odakint hiányzott, úgyhogy már csak hálát kell adnom a hivatás mindent meghaladó kegyelméért, amelyet egyáltalán nem érdemeltem meg.”

„A Szent Éjszaka: egy nemzet üdvössége, az ember üdvössége, a te üdvösséged!
Uram, mi Istenünk, kijelöltél számunkra egy hosszú és sötét, köves és kemény utat.
Miért a szenvedés, mely rázúdul a világra?
Miért tűnik úgy, hogy csökken a reménység, amikor a fény kialvóban van?
Gyakran kevesek erőim, és szinte nem remélem, hogy a fény még felragyoghat. Azonban, amikor a szívem megkövesedett egy mély fájdalomban, íme, segítséget nyújtott számomra egy világosság, egy édes csillag. Hűségesen kísért engem – és én követtem őt, eleinte tétován, aztán mindig biztosabban. Így újra megtaláltam egy kunyhó ajtaját és megláttalak Téged: Szeretet Misztériuma!
Isten nagysága egy szűk istállóban!
Az én szívem most jászollá változott, mely Téged vár.
Tudom, hogy nem kell sokáig várnom. Mert ahol látod a szegénységet, Te ott vagy. Ahol könny van, Te hozod a vigasztalást, ahol reménytelenség és félelem van, ott Te simogatsz szereteteddel, mely enyhülést ad.”

„Köszönetet mondok teljes szívemből elöljáróimnak és minden kedves nővértársamnak azért a szeretetért, amellyel befogadtak, és minden jóért, amiben ebben a házban részesültem.

Azt a halált, amelyet Isten nekem szánt, örömmel fogadom el már most tökéletes megadással Isten szent akaratában. Kérem az Urat, hogy fogadja el életemet és halálomat az ő dicsőségére és magasztalására, Jézus és Mária Szent Szíve és az Anyaszentegyház minden ügyéért, különösen szent rendünk, nevezetesen a kölni és echti Kármel fennmaradásáért, megszenteléséért és tökéletesedéséért, engesztelésül a zsidó nép hitetlenségéért, hogy az Urat az övéi fogadják be és eljöjjön az Ő dicsőséges országa, Németország megmentéséért és a világ békéjéért, végül élő és elhunyt hozzámtartozóimért, és mindenkiért, akit Isten nekem adott: hogy közülük egy sem menjen veszendőbe.

1939. június 9-én, úrnapja nyolcadának péntekén, lelkigyakorlatom 7. napján.
Az Atya, Fiú és Szentlélek nevében.”

„Add, Uram, hogy vakon
Járjak utadon
Mit rendeltél felőlem
Nem kutatom
Hisz Atyám vagy
Aki gyermeked
Sötét éjen át is
Hazavezeted”

Edith Stein életéről és munkásságáról számos könyv és film készült. Élete és üzenete továbbra is inspirálja az embereket szerte a világon. Nemcsak a 20. századi vértanúk sorát gazdagítja, hanem azokét is, akik az igazság keresése és a hit melletti elköteleződés útján példát mutatnak a világ számára.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük