Szegfű üzenete, színeinek jelentése
A szegfű az utóbbi időkben igen mellőzött virág, pedig dús, rengeteg színben pompázó virágfeje, illata és tartóssága miatt igazán több elismerést érdemelne. Nézzük csak mit érdemes tudni a kedves, elhanyagolt virágról! Ez a szegfű üzenete!
Szegfű üzenete, jelképrendszere
A virágok jelentése, színeik szimbolikája régóta foglalkoztatja az emberiséget. Egy-egy virágnak a kortól, színtől, a földrajzi helytől függően is változik a jelentése. A világszerte az egyik legtartósabb és legváltozatosabb színvilágú virágként ismert szegfűhöz sokan politikai tartalmat társítanak, pórias virágként gondolnak rá, ezért inkább nem is választják. A szocialista munkások a XX. század elején tűztek először vörös szegfűt a gomblyukukba, azóta is használják párt szimbólumként. Vonatkoztassunk el ettől és nézzünk politikai felhang nélkül a szegfűre!
A szegfű az egyik legősibb virág. A Római Birodalomban Jupiter virágát tisztelték benne. Napkeletről terjedt el, a középkori Euróbában az álhatatos szerelem és a házasság jelképévé vált. A reneszánsz időkben a hűség szimbólumának tartották, ezért gyakran láthatjuk reneszánsz festményeken. Az egyik legismertebb ilyen alkotás Van Eyk: Férfi szegfűvel című képe. Ismeretlen festő 1515-ben II. Lajost és menyasszonyát, Habsburg Máriát szegfűvel a kezében ábrázolja, utalva a mátkaságra.
A magyar népművészetben is igen kedvelt virág. Díszítő elemként először úri hímzéseken alkalmazták, majd fafaragásokon is megjelentek a virágokat legyező alakban körülölelő 5 és 7 sziromlevelű ábrázolások. Általában a férfit jelöli, gyakran alkalmazták a komoly szeretőnek, férjnek kijáró mintaként.
Magyar neve valószínűsíthetően az illatos, már a középkorban is ismert fűszernövényről, a szegfűszegről származik. Gyógynövényként is használták, a pestis ellenszerét tisztelték benne, ezért pestisgyógyítónak, röviden pestisfűnek is nevezték.
Szegfű szimbólumrendszere
Szimbólumrendszere igen gazdag: elragadtatás, megkülönböztetés, isteni szeretet, világi szerelem, életöröm, hiúság, Passió, Krisztus kereszthalálának szimbóluma, a januári hónap virága, magyar neve is utal arra, hogy levele és termése is szeg alakú.
Latin eredetű angol neve, a carnation egyben a csodálatra, szerelemre, hálára is utal. Sokáig előkelő virágnak számított. Franciaországban a katonák a bátorság jelképeként tisztelték. A nemes emberek vörös szegfűt tűztek a mellükre, amikor a vérpadra léptek. Napóleon a becsületrend szalagjának színéül a szegfűvöröset választotta.
A szegfűt több ország és szervezet is jelképének tekinti. Spanyolországban nemzeti virág, a spanyol nők gyakorta a hajcsatjukat díszítik vele. Az alpesi nők pedig a fűzőjükbe tűzik.
Kanadában és az Egyesült Államokban a XX. század elején vált népszerűvé a fehér és a vörös szegfű. Ohio állam virága a vörös szegfű. Kezdetben a fehér szegfű szimbolizálta a tiszta anyai szeretetet. Később ez annyiban változott, hogy a piros szegfűt akkor használják, amikor az anya még él, a fehéret pedig a már elhunyt anya sírjára viszik.
Koreában a szegfűt mindkét szülő tiszteletére ajándékozzák a május 8-i Szülők Napján. Május 15-én pedig a tanárokkal szembeni tiszteletüket fejezik ki vele.
Japánban a császári trónt szegfű trónnak nevezték.
A mexikói indiánok szerint a szegfű a halottak virága, temetés előtt szegfűhalmokkal vették körül a holtat.
A hajba tett szegfű elutasítást jelent, míg a kebelre kitűzött virággal az elfogadást fejezhetjük ki.
Szegfű színének jelentése
Bíbor: szeszély
Fehér: kedves, ártatlan, tiszta szerelem, jó szerencse, a passiót, Krisztus kereszthalálát szimbolizálja
Pink: az anya halhatatlan szerelme
Piros: a világi szerelem, életöröm és hiúság jelképe, a francia forradalomban piros szegfű volt a royalisták jelképe, a 20. század elején pedig a szocialistáké lett
Piros és fehér csíkos: osztatlan szeretet
Rózsaszín: soha nem foglak elfelejteni, hűség
Sárga: csalódtam benned, visszautasítás, megvetés
Sötét vörös: szeretet, mély szeretet
Világos piros: csodálat
Vörös: érted fáj a szívem, csodálat
Zöld: Szent Patrik nap és a homoszexualitás jelképe