Site icon Virágot egy mosolyért

Hagyományos tojásfestés növényekkel

Ha mesterien készített hímes tojásokat nem is tudunk készíteni, azért megtölthetjöük a kosarunkat szép, természetes anyagokkal színezett tojásokkal. A hagyományos tojásfestés egyszerű technika, amit nagyszüleink a kertben található növényekkel végeztek a húsvéti hímestojások elkészítéséhez. Ők még rá voltak kényszerítve arra, hogy az otthon elérhető növényeket használják a húsvéti tojások színesítésére, díszítésére. Napjainkban hatalmas a választék tojásfestékekből, ennek ellenére egyre népszerűbb a természetes színezésű húsvéti tojások készítése. A tojásfestéssel való bíbelődés kitűnő családi program, a nagyanyáink praktikáit követve igazi közös móka. Amellett, hogy elmondom, milyen növényeket érdemes használni a színes tojások festéséhez, néhány gyakorlati tanáccsal is segítem, a környezetbarát módon készülő hímestojások elkészítését.

A húsvét változó időpontja ellenére igen népszerű, a régi hagyományokat hazánkban talán Hollókőn őrzik leginkább. A húsvét jelképei közül az egyik legfontosabb a festett tojás vagy más néven hímestojás, a húsvét kapcsán a locsolkodás mellett ez az első, am rögtön az ember eszébe jut.

Hagyományos tojásfestés lépései

Hagyományos tojásfestés növényei

Tojásfestéshez minden olyan növény megfelelő, ami lédús és élénk színű. De nézzük, melyik növény milyen színű tojásokat eredményez.

Halvány zöld: spenót, fű, csalán levél, sárgarépa zöldje, egy csopornyi zöldet aprítsunk fel, majd mozsárban törjük meg, és fél liter vízben forraljuk fel. 30 perces főzés után hagyjuk kihűlni, és ezután tegyük bele a tojásokat.

Barna: lilahagyma héj

Vöröses barna: vöröshagyma héj, a külső száraz, rézszínű levelek kell használni, nagy mennyiség kell belőle, érdemes hetekig gyűjteni. A leveleket forraljuk fel vízben, és 30 percen át főzzük, majd beletesszük a tojásokat. Minél tovább tartod a vízben, annál sötétebb színt kapsz. Jó erős, kihűlt csipkebogyóteába is áztathatjuk a tojásokat, így rózsaszín árnyalatuk lesz.

Ciklámen, lila: cékla, fél liter céklaléhez keverjünk 1 evőkanál ecetet és forraljuk fel, majd15 percig lassú tűzön főzzük. Céklával a halvány ibolyától a mélyvörösig érhetünk el színt.

Narancssárga: pitypang gyökere, pirospaprikát keverve hozzá erősíthető a szín

Tejeskávé: kávé

Halvány sárga: Maté tea

Sárga: sárgarépa és kurkuma, 2-3 reszelt répához egy evőkanál kurkuma kell és fél liter víz, majd forraljuk fel. Ha csak kurkumát használnál, akkor 2 dl meleg vízhez 2 teáskanál kurkumát és fél evőkanál ecetet tegyél, és kis ideig főzd. Kamillázal zöldessárgára, piros paprikával narancssárgára festhetünk. Aranysárga pedig a hideg vízben kevés vöröshagymahéjjal együtt felforralt tojás lesz.

Rózsaszín: lila káposzta, itt különösen fontos az ecet, mert anélkül kék lesz, a tojásokat be kell bugyolálni káposztalevelekbe és 10 percig forralni, majd a lében kihűteni.

Kék: lila káposzta ecet nélkül, az apróra vágott káposztára annyi vizet öntsünk, hogy ellepje. Fél órát főzzük, és egy napig állni hagyjuk. A káposzta leve bíbor színű lesz, de a tojásokat kékre festi.

Fekete: diólevél

Kékes lila: áfonya, a gyömölcsöt zúzzuk össze, és vízzel felengedve forraljuk fel. Kevés lilahagyma héllyal keverve levendulaszint kapunk.

Tipp: Szép mintázatú lesz a hagymahéjban főtt tojás, ha a nyers tojásokra lóhere, rózsa, stb mutatós leveleket szorítunk harisnya darabbal. Mire megfő a tojás, szépen beszíneződik a tojáshéj, és világosabban kirajzolódik a levélmintázat. Még melegen érdemes zsírral megkenni.

A természetes anyagokkal festett tojásokat bátran elfogyaszthatjuk. Sőt attól sem kell félni, hogy a hagymahéjjal festett tojás hagyma ízű lesz!

Exit mobile version