Január 22-e, azaz Vince-nap egy hagyományos jósló nap, amikor a levágott szőlővesszőből következtettek a szőlőtermés minőségére. „Ha fénylik Vince, megtelik a pince” tartották, azaz, ha Vince napján süt a nap, jó bortermés várható.
Vince-nap
A mezőgazdasági munkáktól mentes téli időszak különösen bővelkedett időjárási jóslatokban. A január egy-egy napjának időjárásából próbálták megjósolni az egész év termést. A jóslások nemcsak az alapvető élelmiszerekre, gabonákra vonatkoztak, hanem a farsangi mulatságok fontos kellékére, a borra is. Sőt a borra vonatkozóan két egymás utáni nap időjárásából is prognosztizáltak.
Január 21-én az Ágnes-napja van. Az Ágnes név görög eredetű, a hagnosz szóból eredeztethető. Szűzies, tiszta, szemérmes, tartózkodó jelentéssel bír. A középkorban a latin agnus (bárány) szóval azonosították, a hasonló hangzás és a bárány egyházi jelképes jelentése alapján.
„Ha Ágnes hideg, engesztel Vince, hogy teljék a pince.” – azaz, ha Ágnes napon fagy, a Vince napon olvadni fog, szól a jóslat.
Ágnes után, vagyis január 22-e jön Vince-nap. A Vince név a latin Vincentius rövidülése, győztest jelent. A IV. században élt Szent Vincének nem sok köze volt sem a szőlőhöz, sem annak fennséges nedűjéhez. A Vince szó hangzása hasonló a latin a vinum = bor szóhoz, ezzel magyarázható, hogy a Vince a szőlészek és borászok védőszentje lett. Francia változata, a Vincent, ami százannyi bor jelentéssel bír.
A Vince névből ered a vincellér szavunk is. A vincellér a szőlők kezelésével és megőrzésével, nagyobb szőlőbirtokoknál a munkák felügyeletével megbízott személy volt. Jelenleg az országban több helyen folyik vincellér képzés, ahol is a szőlőtermesztés és az alapvető pinceműveletek technológiai folyamatainak ellátására képeznek szakembereket.
Vince-napi jóslások, szokások
Számos nagy bortermelő országban, így pl. Franciaországban is kedvelt a nálunk is ismert időjárási jóslat:
„Ha megcsordul a Vince,
Tele lesz a pince.”
További szólások is ismertek, ezek mindegyike ugyan azt sugallja: ha Vince napján egyhe, napos idő van, jó bortermés várható, ellenkező esetben pedig szomorú évre számíthatnak a szőlősgazdák.
„Fényes Vince, tele pince.”
„Ködös Vince, üres pince.”
Vince napi szokások között találjuk a vincevessző hajtatást. A levágott szőlővesszőt a meleg szobában rügyeztetni kezdték és ennek gyorsaságából, mértékéből, a rügyek nagyságából következtettek az őszi termésre.
Még a 19. század elején is szokás volt, hogy a szőlősgazdák egyik pincéből a másikba járva együtt „áldomásoztak”, azaz együtt iszogattak a bőtermés reményében. Úgy tartották, a bőséges terméshez sok bort kell inni.
A várható kukoricatermésre is volt Vince-napi jóslás: amilyen hosszú jégcsapok lógnak az ereszen, olyan hosszúak lesznek a kukoricacsövek.