Weöres Sándor (Szombathely, 1913. június 22.– Budapest, 1989. január 22.) Kossuth- és Baumgarten-díjas magyar költő, író, műfordító, filozófus, irodalomtudós, muzeológus. 1970-ben és 1971-ben is irodalmi Nobel-díjra jelölték, a rangos elismerésre mindkét alkalommal Kibédi Varga Áron, az amszterdami egyetem francia irodalom tanszékvezető tanára terjesztette fel. A díjat végül egyik évben sem neki ítélték. Weöres Sándor: Ballada három falevélről című verse az elmúlás feletti elmélkedés.
Weöres Sándor: Ballada három falevélről
Lehullott három falevél
észrevétlen az őszi ágról.
És jött a szél, a messzi szél,
egy messzi, másik, új világból –
Elröpült három falevél
Az egyik magasba vágyott:
talált a felhők közt új világot,
emelte, emelte a szél.
A másik rohanni vágyott:
magasba hágott és mélybe szállott,
sodorta, sodorta a szél.
Harmadik szédülni vágyott:
szemét lehunyta, semmit se látott,
kavarta, kavarta a szél.
Lobogott három falevél.
Lehullott három falevél
tehetetlenül a világból.
Ott lenn a sár, fekete, mély –
ki emel fel az őszi sárból,
ti szegény három falevél?
További szép őszi versek magyar költőktől
Ady Endre: Párisban járt az ősz című költeményét 1906 augusztusában írta egyik kedvenc párizsi kávéházának teraszán. Az ősz korai beköszönte a halál leheletét juttatta Ady eszébe. Talán az is hozzájárult ehhez, hogy mindez a Szent Mihály sugárúton történt …
Kányádi Sándor: Novemberi szél című vidám versét hoztam a mai borongós őszi napra. Bár a szél úrfi ma nem nagyon ficánkolt. Némák maradtak a lehullott falevelek és a szél sem fütyölt.
Petőfi Sándor: Szeptember végén című versét sokan a magyar irodalom legszebb szerelmes versének tartják. A költő a feleségének, Szendrey Júliának írta a sorokat a koltói Teleky-kastélyban töltött nászútjukon. A verset a pályatársak is nagyra értékelték. A második szakasz kezdősora („Elhull a virág, eliramlik az élet…”) Kosztolányi Dezső szerint a legszebb magyar verssor.