Site icon Virágot egy mosolyért

Petőfi Sándor: A borozó

1823. január 1-én látta meg a napvilágot a talán legismertebb magyar költő, Petőfi Sándor.  Ma az első nyomtatásban megjelent versét hoztam, amely  az Athenaeum folyóiratban jelent meg  1842-ben. Jöjjön is Petőfi Sándor: A borozó című verse!

Petőfi Sándor: A borozó

Gondüző borocska mellett

Vígan illan életem; Gondüző borocska mellett,

Sors, hatalmad nevetem.

És mit ámultok? ha mondom,

Hogy csak a bor istene,

Akit én imádok, aki

E kebelnek mindene.

És a bor vidám hevében

Füttyentek rád, zord világ!

Szívemet hol annyi kínnak

Skorpiói szaggaták.

Bor taníta húrjaimra

Csalni nyájas éneket;

Bor taníta elfeledni,

Csalfa lyányok, titeket.

Egykor majd borocska mellől

A halál ha űzni jő:

Még egy korty s nevetve dűlök

Jégöledbe, temető!

(Pápa, 1842. április.)

További versek Petőfi Sándortól

Petőfi Sándor: A völgy s a hegy című vers nem tartozik a költő legismertebb művei közé, pedig igen kis kedves, hangulatos vers. Nem mellesleg pedig mondanivalója is van. Miért is elégedetlenkedünk a sorsunkkal, miért is akarunk mások lenni?

Talán nem is létezik olyan magyar ember, aki ne ismerné Petőfi Sándor: Anyám tyúkja című versét. A népies költemény, az egyik legismertebb magyar vers, már az általános iskolákban tanítják. Időnként nem árt azonban felidézni, hogy valóban jól tudjuk-e minden versszakát. Ez Petőfi Sándor egyetlen Vácott írot verse, emlékére Kolodko Mihály miniszobrot is felállítottak a városban.

Petőfi Sándor: Az Egy estém otthon című versében a szülői házban töltött este történetetét meséli el, rávilágítva az apjához és az anyjához fűződő kapcsolatára.

Exit mobile version