József Attila: Születésnapomra című verse a csupán harminckét éves költő önvallomása. Az 1937. április 11-én született vers a költő utolsó születésnapján keletkezett, ugyanis a magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alakját december 3-án Balatonszárszón halálra gázolta egy vonat.
József Attila: Születésnapomra
Harminckét éves lettem én –
meglepetés e költemény
csecse
becse:
ajándék, mellyel meglepem
e kávéházi szegleten
magam
magam.
Harminckét évem elszelelt
s még havi kétszáz sose telt.
Az ám,
Hazám!
Lehettem volna oktató,
nem ily töltőtoll koptató
szegény
legény.
De nem lettem, mert Szegeden
eltanácsolt az egyetem
fura
ura.
Intelme gyorsan, nyersen ért
a „Nincsen apám” versemért,
a hont
kivont
szablyával óvta ellenem.
Ideidézi szellemem
hevét
s nevét:
„Ön, amig szóból értek én,
nem lesz tanár e féltekén” –
gagyog
s ragyog.
Ha örül Horger Antal úr,
hogy költőnk nem nyelvtant tanul,
sekély
e kéj –
Én egész népemet fogom
nem középiskolás fokon
taní-
tani.
A születésnapi visszaemlékezésben említett „Nincsen apám” vers címe: Tiszta szívvel, melyenke kezdő sora a Nincsem apám. Ezt a verset 1925-ben, csupán 20 évesen írta József Attila.
Bár a Tisza után csak második leghosszabb magyarországi szakasszal rendelkező folyónk a Duna, de szerintem joggal nevezhetjük a legjelentősebbnek. József Attila A Dunánál című verse az egyik legismertebb vers, ami a 11 országon át folyó Dunáról született.
József Attila: Óda című versét a világirodalom egyik legszebb szerelmes költemémyének tartják. A verset a fiatalon elhunyt költőnk 1933-ban – az első lillafüredi írótalálkozón – a táj ihletésében írta.
Alig pár méterre a Balatontól és József Attila halálának helyszínétől, Balatonszárszó árnyas parkjában áll a legkülönlegesebb József Attila-emlékmű. Ortutay Tamás alkotása, melyen a költő verseinek sorai olvashatók, közadakozásból készült el 1996-ban.