Site icon Virágot egy mosolyért

Ezek voltak a legnépszerűbb lány- és fiúnevek 2023-ban

Ahogy minden év elején, úgy az idén is közzétette a Belügyminisztérium az előző évre vonatkozóan a száz leggyakrabban választott utónév népszerűségi listáját. Ebből kiderül, hogy az egyes keresztneveket hány 2023-ban világra jött újszülött kapta első névként anyakönyvezve. Íme itt vannak a legnépszerűbb lánynevek és legfelkapottabb fiúnevek 2023-ból!

Az elmúlt 15-20 évre jellemző, hogy mindenki különleges, egyedi nevet szeretne a gyerekének adni. A „hagyományos” magyar nevek szép lassan eltűnnek, a nőknél gyorsabban, mint a férfiaknál. Nőknél az újszülöttek esetében nincs a száz leggyakoribb névben a Mária, Katalin, Erzsébet, de helyettük ezeknek a neveknek a rokon neveit használják, mint a Mira, Maja (Mária), Elizabet, Eliza.

A férfinevek esetében viszont a száz leggyakoribb névben még ott vannak az olyan klasszikus nevek, mint a József, János, István és Sándor.

Legnépszerűbb lánynevek 2023-ban

Az első három helyen igen szoros a verseny:

Legnépszerűbb fiúnevek 2023-ban

A fiúknál egyértelműen tarolt a Dominik név, a 2021-es győztes Levente csak a harómadik lett:

Ha kíváncsi vagy arra, hogy 2018-ban és 2013-ban melyek voltak a legfelkapottabb lánynevek, akkor itt megnézheted.

Új keresztnevek anyakönyveztetése

Egyre többen szeretnének egyedi és különleges nevet adni a születendő kis gyereküknek. Aki nem talál megfelelőt a Magyar Tudományos Akadémia által összeállított utónévjegyzékben, az kérelmezheti új név felvételét a névjegyzékbe. Az új utónevek anyakönyvezhetősége kérvényezéssel egyszerű folyamat, de a kérvények jelentős részét elutasítják.

A Nyelvtudományi Intézet a Miniszterelnökségtől kapja meg a névkérelmeket, és 30 napon belül szakvéleményt írnak arról, hogy javasolják-e az adott nevet anyakönyvezésre, amit minden esetben indokolniuk is kell.

A kérelmezők nagy százaléka külföldön használt nevet szeretne bejegyeztetni. Ezek közt jellemzőek az olyan nevek, amelyek már anyakönyvezhetők hazánkban, de csak a magyar helyesírásnak megfelelően. A szülők azonban ehelyett az idegen írásmódot szeretnék használni.

Jogszabály mondja ki, hogy csak a magyar kiejtést követő helyesírással lehet magyar állampolgárnak nevet bejegyezni, így a Fanny, Monika, Zaya, Wanda, Jasmin, Dorothy, Jennifer, Antony, Theo, Lukas írásmódok sem anyakönyvezhetőek. Az uniszex nevek engedélyezésének kérelmezése szintén felesleges, mert ezeket itthon szintén jogszabály tiltja.

Az utóbbi évek tapasztalata alapján elmondható, hogy egyre több kérelem érkezik, de ezeknek csupán 5-10 százalékát fogadják el ténylegesen. A jóváhagyott nevek nagy százaléka külföldön használt, idegen eredetű.

Az új utónevek anyakönyvezési folyamatáról az alábbi cikkben olvashatsz.

Exit mobile version