Site icon Virágot egy mosolyért

Videón a medveállatkák: a föld legellenállóbb élőlényei

A medveállatkák (Tardigrada) vagy más néven vízimedvék apró, vízi élőlények, melyek a Föld legellenállóbb élőlényei közé tartoznak. Több mint 1300 fajuk ismert, melyek 0,2-1,5 mm közötti méretűek. Bár a vizes élőhelyeket kedvelik, valójában bárhol képesek túlélni: elviselik az extrém forróságot, szárazságot, a fagyot és a radioaktív sugárzást is. Hihetetlen ellenállóképességüknek köszönhetően extrém körülmények között is életben maradnak, sőt, még a világűrben is képesek megélni. Most videón is megszemlélheted a különleges lényeket.

Készítette: Schokraie E, Warnken U, Hotz-Wagenblatt A, Grohme MA, Hengherr S, et al. (2012) – Schokraie E, Warnken U, Hotz-Wagenblatt A, Grohme MA, Hengherr S, et al. (2012) Comparative proteome analysis of Milnesium tardigradum in early embryonic state versus adults in active and anhydrobiotic state. PLoS ONE 7(9): e45682. doi:10.1371/journal.pone.0045682, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22716809

Medveállatkák: az aprócska lények még az űrben is megélnek

A medveállatka, a parányi, hernyó és medve fura keresztezésének tűnő állat egyedülálló képességekkel rendelkezik. Élnek mohaágyakon, zuzmókon, homokban, sőt még a tetőcserépben is.

Bár a medveállatkákat 1773-ban felfedezte és leírta Johann Goeze német zoológus, kis vízimedvéknek nevezve őket, ám a nagyközönség előtt mégis ismeretlenek maradtak egészen a közelmúltig. 1777-ben a neves olasz biológus, Lazzaro Spallanzani a Tardigrada tudományos nevet adta nekik, ami annyit jelent: lassan lépegető.

A medveállatkák zömök, hengeres teste szelvényekből áll, négy pár lábukkal, amelyek apró karmokban végződnek, valóan úgy lépkednek, másznak a növények szárára, mint aprócska medvék a fára. Nincs szemük, sem keringési és légzési rendszerük, van viszont idegrendszerük és gyomruk.

Szíájnyílásukon két apró mészszurony található: ezekkelszúrják meg a növényi és állati sejteket, hogy kibuggyanó nedveiket szájszervükkel szívogassák. Petéket raknak, és egyes fajaik szűznemzéssel szaporodnak. Szívósságuk egyik titka, hogy kedvezőtlen körülmények között vagy védőburkot képeznek maguk körül,vagy a kriptobiózis állapotába kerülve tetszhalottá vállnak.

Nem csupán lenyűgöző lények, de fontos szerepet is játszanak az ökoszisztémában. Segítenek lebontani a szerves anyagokat, és táplálékul szolgálnak más apró lények számára.

A medveállatkák a föld legszívósabb állatai, gyakorlatilag mindent túlélnek. Laknak extrém magas és extrém alacsony hőmérsékleteken, nem zavarja őket a világűr vákuuma, az oxigénmentes környezet, képesek kiszárítani magukat, évekig a tetszhalál állapotába kerülni, túlélik a sugárzást és még azt is, ha felforralják őket.

Két fő stratégiát alkalmaznak a túléléshez: a cisztaképzést és a kriptobiózist.

A medveállatkák ellenállóképességét számos tényezőnek köszönhetjük:

Extrém körülmények, amelyeket kibírnak a medveállatkák

A medveállatkák hihetetlen ellenállóképessége tudományos kutatások tárgyát képezi, és reményt ad arra, hogy a Földön kívül is létezhet élet.

Érdekességek a medveállatkáról

A medveállatka lenyűgöző példa arra, hogy a Földön milyen sokféle, hihetetlenül alkalmazkodóképes élőlény létezik.

Többet is megtudhatsz a medveállatkáról a wikipédián.

Medveállatka videón

Julie Laurin kanadai művész érdekes projektbe kezdett: Twitchen időnként élőben közvetíti, mit csinálnak az általa begyűjtött medveállatkák. Laurin egy mikroszkóp képét osztja meg az érdeklődőkkel, mert ezek az élőlények olyan kicsik, hogy szabad szemmel nem láthatók.

Exit mobile version