A TV Maci sokak számára ismerős név, hiszen generációk nőttek fel kedves meséi mellett. A zöld pizsamás, narancssárga sállal díszített macibábu 1963 óta szerepel a magyar televízióban, és azóta is a gyerekek egyik legnépszerűbb mesefigurája. Gyereknap alkalmából most letesztelheted, mennyi ismered a megunhatatlan mesefigurát.
A TV Maci születése és jelentősége
A TV Maci a magyar televízió történetének egyik legmeghatározóbb figurája. A macibábu évtizedek óta hű társa a gyerekeknek, és ez a jövőben is így fog maradni.
Megalkotója Bálint Ágnes író-szerkesztő volt, aki 1962-ben írta meg az „Esti mese” című műsor forgatókönyvét. A macibábu ötlete Szabó László iparművész fejéből pattant ki, aki a figurát is elkészítette. Első szereplésére 1963. október 23-án, az „Esti mese” első adásában került sor.
Nemcsak egy mesefigura, hanem a magyar kultúra ikonikus alakja is. A macibábu generációk számára jelentett örömet és tanítást. Meséi tele vannak bölcsességgel, humorral és szeretettel, amelyek fontos értékeket közvetítenek a gyerekeknek.
Érdekességek a TV Maciról:
- A bájos mesefigura nemcsak a magyar gyerekek kedvence, de külföldön is népszerű. Meséit lefordították német, angol, francia, orosz és más nyelvekre is.
- 1980-ban Farkas Bertalan űrhajóssal együtt feljutott a világűrbe. A macibábu így lett az első magyar űrhajós.
- A kedves figuráróról könyvek, képregények, játékok és emléktárgyak is készültek.
- Nemzedékek kedvenc mesealakjai, a Süsü, a sárkány, a Frakk, a macskák réme, a Kukori és Kotkoda, a Mazsola és Tádé után 2023-ban az Esti mese ikonjáról is készült egy alkalmi bélyegblokk.
- A TV Maci a mai napig is aktív. A figurát rendszeresen láthatjuk a „Mesefalva” című műsorban, de szerepel reklámokban és rendezvényeken is.