Hivatalosan is elindul az év egyik legtöbbek által várt eseménye a 2024-es párizsi olimpiai játékok. 2024. július 26. és augusztus 11. között a francia főváros lesz a sport szerelmeseinek Mekkája, ahol több ezer sportoló méri össze tudását 306 versenyszámban. Egyes sportágak versenyei már a megnyitó előtt két nappal megkezdődnek. De mit érdemes még tudni erről az eseményről? Íme, néhány érdekesség a 33. újkori olimpiai játékokról, Párizs 2024-es olimpiájáról.
Párizs 2024-es olimpiája – 2024. július 26. – augusztus 11.
Fontos szempont a fenntarthatóság
Ez lesz Párizs harmadik olimpiája, miután 1900-ban és 1924-ben már otthont adott a játékoknak. A „Nyitott játékok, nyitott gondolkodásmód” szlogennel összhangban a szervezők célja, hogy ez legyen a legfenntarthatóbb olimpia a valaha megrendezettek közül. Ennek jegyében a versenyek 95%-át már meglévő létesítményekben tartják.
Lesznek majd versenyek például a Yves-du-Manoir Olimpiai Stadionban is, amely már az 1924-es párizsi olimpiának is fontos helyszíne volt. Itt rendezték a nyitóünnepséget, valamint az atlétikai és vívó számokat, az idén a gyeplabdamérkőzéseknek ad otthont.
Az 1900-as világkiállításra épült Grand Palais ad otthont a vívás és taekwondoversenyeknek. A gyönyörű versailles-i kastély udvara a lovas versenyszámok helyszínéül szolgál majd. A focitornák Párizs mellett marseilles-i, bordeaux-i és lyon-i arénákban is zajlanak majd.
A nyílt vízi úszószámokat a Szajna vizében rendezik meg. Mindössze három helyszín épült újonnan: a tollaslabda- és ritmikusgimnasztika-versenyeket rendező Alice Milliat-aréna, a Saint-Denis-víziközpont és a Le Bourge-mászócsarnok.
Minden idők legdrágább olimpiája a 2008-as pekingi volt. A franciák úgy tervezik, hogy az idei olimpia ennek csupán az ötödébe kerül majd.
Megnyitó a Szajnán
Újdonság lesz továbbá, hogy a megnyitó ünnepséget nem stadionban, hanem a Szajnán tartják. Az egyes nemzetek sportolói a Szajna 6 kilométer hosszú – UNESCO világörökségi listán is szereplő – szakaszán hajókkal fognak végighaladni. Az ünnepségre több mint 300 ezer embert várnak, a biztonságra pedig 45 ezer rendőr ügyel majd.
Az igen látványosnak ígérkező megnyítót 2024. július 26-án 19.30-tól közvetítik a televíziók. A megnyitón Böde-Bíró Blanka kézilabdázó és Tóth Krisztián cselgáncsozó viszi majd a magyar zászlót.
A Szajna és a Szajna-part egyébként a versenyek során is szerepet kat, hisz itt rendezik a triatlon úszó számát és a nyíltvízi úszók is itt mérik össze erejüket a 10 kilométeres úszás során.
Teljes nemi egyenlőség
32 sportágban versenyez majd a 206 nemzeti delegáció és a menekültek csapata, amelyben különböző nemzetiségű sportolók szerepelnek. 5.250 nő és 5.250 férfi küzd majd az érmekért. Ezzel az olimpián első ízben valósul meg a teljes nemi egyenlőség. Erről még a közelmúltban is csak álmodni lehetett. 2012-ben küldött először minden részt vevő ország női sportolókat is. A nők részvétele a játékokon csak az első párizsi olimpia, azaz 1900 óta megengedett.
31.500 önkéntes segítő tartja mozgásban az idei olimpiai játékokat. Például elkísérik a sportolókat a mérkőzéseik helyszíneire, gondoskodnak a világ minden tájáról érkező szurkolóról, tolmácsolnak, de akár teniszlabdát is szednek. A játékok során több mint 300 olimpiai bajnok vesz részt önkéntesként.
A hagyományos olimpiai sportágak mellett több újdonság is színesíti a programot. A 2020-as tokiói olimpián bemutatkozó számok közül hármat az idén is megrendeznek: lesz 3×3-as kosárlabda, gördeszka és szörf. Tokióhoz képest viszont kikerült a programból a karate és a baseball.
Új versenyszámként debütál Párizsban a breaktánc. 16 női és 16 férfi táncos egyénileg méretteti meg magát a 9 tagú zsűri előtt, akik hat szempont alapján pontoznak majd.
Az olimpiai játékok történetében idén először tömegfutást rendeznek a maratoni távon. A férfi és női olimpiai mezőny mellett az amatőrök is lefuthatják a távot. A „mindenki maratonja” futásra 20 ezer futót várnak.
Magyar szempontból nem túl örvendetes hír, hogy egy lesz az utolsó olimpia, amikor az öttusázók lóugrásban is versenyeznek. A későbbiekben ennek helyét akadályverseny veszi át.
Bár hivatalosan Párizs rendezi az olimpiát, a szörfversenyeket a francia tengerentúli terület Tahitin rendezik.
Frígiai sapkák népszerűsítik az olimpiát
Az olimpiai kabalák neve Phryge és Phrygette, és nem állatok. A „Frígek”-nek nevezett alakokat füles frígiai sapkáról mintázták, melyek nyomán – a köztársaság és a szabadság szimbólummá válva – a nagy francia forradalom idején terjedt el a vörös jakobinus sapka. A „piros ruhás” két alak szeme – egyértelműen utalva Franciaországra – trikolor kokárda.
A játékok hivatalos zenéjét Woodkid francia zenész szerezte.
A dobogós sportolók ezúttal egy darabka Párizst kapnak majd a nyakukba. Az érmek közepére hatszögletű formában azokat a vasdarabokat helyezték, amelyeket a Eiffel-torony felújításakor cseréltek le.
A XVII. Paralimpiai Játékokat 2024. augusztus 28. és szeptember 8. között rendezik szintén Párizsban.
Hogyan lehet követni a Párizs 2024 eseményeit?
Világszerte összesen 350.000 órán át követhetők majd az olimpia eseményei.
A hivatalos megnyitóünnepség előtt két nappal, már július 24-én megkezdődnek a játékok: a férfi hetes rögbi- és a labdarúgó-válogatottak lépnek pályára. 25-én a férfiaknál nyolc futballtalálkozót is rendeznek a francia főváros mellett Nizzában, Marseille-ben, Saint-Étienne-ben, Lyonban, Nantes-ban és Bordeaux-ban. Szintén ezen a napon megkezdik a játékot női kézilabdázóink is, akik 19: 00-kor a B csoportban Franciaország csapat ellen lépnek pályára. Ezt a mérkőzést az M4 sport közvetíti.
Ha nem szeretné lemaradni a magyarok szerepléséről, kövesd az M4 Sporton, a Dunán, az M4 Sport+ csatornán, az m4sport.hu oldalon, a Kossuth Rádióban és a Nemzeti Sportrádióban zajló közvetítéseket.
Ez csak ízelítő volt a 2024-es párizsi olimpiáról! Ha felkeltette az érdeklődésed, kövesd figyelemmel a híreket és szurkoljunk együtt a magyar sportolóknak!